Vishay/Dale RWR84S6801BMB12
RWR84S6801BMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S6801BMB12
Brief Description
RES 6.8K OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S6801BMB12.pdf
Availability of RWR84S6801BMB12
QUANTITY
RWR84S6801BMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S6801BMB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S6801BMB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S6801BMB12
Related LinksRWR84S6, RWR84S6801BMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S6801BMB12 Details Description
Related parts for RWR84S6801BMB12
IC MULTIPLEXER 3ST 8INPUT 16-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf