Vishay/Dale RWR84S6811FRBSL
RWR84S6811FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S6811FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.81K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S6811FRBSL.pdf
Availability of RWR84S6811FRBSL
QUANTITY
RWR84S6811FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S6811FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S6811FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S6811FRBSL
Related LinksRWR84S6, RWR84S6811FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S6811FRBSL Details Description
Related parts for RWR84S6811FRBSL
VOLT DETECT IC CMOS 4.6V TO-92 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf