Vishay/Dale RWR84S6811FRBSL
RWR84S6811FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S6811FRBSL
Brief Description
RES 6.81K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S6811FRBSL.pdf
Availability of RWR84S6811FRBSL
QUANTITY
RWR84S6811FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S6811FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S6811FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S6811FRBSL
Related LinksRWR84S6, RWR84S6811FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S6811FRBSL Details Description
Related parts for RWR84S6811FRBSL
INSERT MALE 16POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
SVZ 7.62HP/06/180SFI SN BK BX datasheet.pdf
RES 39.2K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 8/ LAR datasheet.pdf