Vishay/Dale RWR84S6981FRBSL
RWR84S6981FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S6981FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.98K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S6981FRBSL.pdf
Availability of RWR84S6981FRBSL
QUANTITY
RWR84S6981FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S6981FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S6981FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S6981FRBSL
Related LinksRWR84S6, RWR84S6981FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S6981FRBSL Details Description
Related parts for RWR84S6981FRBSL
IC REG BUCK BST ADJ 0.5A 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2.0MM DUAL WHITE 4POS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf