Vishay/Dale RWR84S6R65FSS73
RWR84S6R65FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S6R65FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.65 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S6R65FSS73.pdf
Availability of RWR84S6R65FSS73
QUANTITY
RWR84S6R65FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S6R65FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S6R65FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S6R65FSS73
Related LinksRWR84S6, RWR84S6R65FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S6R65FSS73 Details Description
Related parts for RWR84S6R65FSS73
RES SMD 130 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 9-CH DIFF TRANSCEIVER 56SSOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN IDC 20POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
RES 7.77 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf