Vishay/Dale RWR84S7500FRB12
RWR84S7500FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S7500FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S7500FRB12.pdf
Availability of RWR84S7500FRB12
QUANTITY
RWR84S7500FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S7500FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S7500FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S7500FRB12
Related LinksRWR84S7, RWR84S7500FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S7500FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S7500FRB12
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 65UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 898 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf