Vishay/Dale RWR84S7501FSS73
RWR84S7501FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S7501FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S7501FSS73.pdf
Availability of RWR84S7501FSS73
QUANTITY
RWR84S7501FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S7501FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S7501FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S7501FSS73
Related LinksRWR84S7, RWR84S7501FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S7501FSS73 Details Description
Related parts for RWR84S7501FSS73
IC MCU ARM7 ROMLESS 100TQFP datasheet.pdf
IC ANALOG TV/VCR TUNER 32-TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 5MHZ 8-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 16POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16KB FLASH LIN TXRX 48QFN datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 8POS SILVER CRIMP datasheet.pdf