Vishay/Dale RWR84S80R6FRRSL
RWR84S80R6FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S80R6FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S80R6FRRSL.pdf
Availability of RWR84S80R6FRRSL
QUANTITY
RWR84S80R6FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S80R6FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S80R6FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S80R6FRRSL
Related LinksRWR84S8, RWR84S80R6FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S80R6FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S80R6FRRSL
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247AD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 20W D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS .380" datasheet.pdf
CABLE 3 POS MALE-WIRE 2M datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V ESD-PROT 20SOIC datasheet.pdf