Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0786120R000F0L
Y0786120R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0786120R000F0L
Brief Description
RES 120 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0786120R000F0L.pdf
Availability of Y0786120R000F0L
QUANTITY
Y0786120R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0786120R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y0786120R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0786120R000F0L
Y0786120R000F0L Details Description
Related parts for Y0786120R000F0L
CONN SHIELD CASE .050 36POS WHT datasheet.pdf