Vishay/Dale RWR84S8981DRS73
RWR84S8981DRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S8981DRS73
Brief Description
RES 8.98K OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S8981DRS73.pdf
Availability of RWR84S8981DRS73
QUANTITY
RWR84S8981DRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S8981DRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S8981DRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.98k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S8981DRS73
Related LinksRWR84S8, RWR84S8981DRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S8981DRS73 Details Description
Related parts for RWR84S8981DRS73
CONN HEADER 24POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 27C2POS VERT datasheet.pdf
FUSE RENEWABLE CLASS H 60A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
FUSE 250V 5X20 HIGHER I2T 6.3A datasheet.pdf
COPPER COMPRESSION LUGS datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf