Vishay/Dale RWR84S8R06FRB12
RWR84S8R06FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S8R06FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.06 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S8R06FRB12.pdf
Availability of RWR84S8R06FRB12
QUANTITY
RWR84S8R06FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S8R06FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S8R06FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S8R06FRB12
Related LinksRWR84S8, RWR84S8R06FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S8R06FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S8R06FRB12
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMB datasheet.pdf
CABLE PARALLEL DB25M -CEN36M 10' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC GAS GAUGE W/IMP TRACK 30TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS TIN datasheet.pdf