Vicor Corporation V300A5C400BL
V300A5C400BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A5C400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5C400BL.pdf
Availability of V300A5C400BL
QUANTITY
V300A5C400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5C400BL
Internal Part NumberEIS-V300A5C400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5C400BL
Related LinksV300A5, V300A5C400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5C400BL Details Description
Related parts for V300A5C400BL
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 4.8UH SMD datasheet.pdf
HOLDER 1 C CELL W/6" WIRE LEADS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf