Vishay/Dale RWR84S8R06FRB12
RWR84S8R06FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S8R06FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.06 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S8R06FRB12.pdf
Availability of RWR84S8R06FRB12
QUANTITY
RWR84S8R06FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S8R06FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S8R06FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S8R06FRB12
Related LinksRWR84S8, RWR84S8R06FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S8R06FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S8R06FRB12
BOOTSEAL 1/4 BLACK HEX datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 810MA 700 MOHM datasheet.pdf
KIT EVAL FOR NCV78663 NO LEDS datasheet.pdf
WRENCH ADJUSTABLE 6.46" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 400A 28VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf