Vishay/Dale RWR84S90R9FSBSL
RWR84S90R9FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S90R9FSBSL
Brief Description
RES 90.9 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S90R9FSBSL.pdf
Availability of RWR84S90R9FSBSL
QUANTITY
RWR84S90R9FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S90R9FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S90R9FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S90R9FSBSL
Related LinksRWR84S9, RWR84S90R9FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S90R9FSBSL Details Description
Related parts for RWR84S90R9FSBSL
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 100A CHASSIS datasheet.pdf