Vishay/Dale RWR84S9R09FRS73
RWR84S9R09FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S9R09FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.09 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S9R09FRS73.pdf
Availability of RWR84S9R09FRS73
QUANTITY
RWR84S9R09FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S9R09FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S9R09FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S9R09FRS73
Related LinksRWR84S9, RWR84S9R09FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S9R09FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S9R09FRS73
CABLE 4COND 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
PHOTOTRANS SILICON NPN TO-18 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 35.2 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 3.9MH 6A datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 10MM datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 VT HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 47NF10% 630VDC RAD datasheet.pdf