Vishay/Dale RWR84SR100FPS73
RWR84SR100FPS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR100FPS73
Brief Description
RES 0.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR100FPS73.pdf
Availability of RWR84SR100FPS73
QUANTITY
RWR84SR100FPS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR100FPS73
Internal Part NumberEIS-RWR84SR100FPS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR100FPS73
Related LinksRWR84SR, RWR84SR100FPS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR100FPS73 Details Description
Related parts for RWR84SR100FPS73
CAP ALUM 68UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100 L.143 datasheet.pdf
CONN SMP PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 700MA 120 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS2065CDBV-636 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 430MA 270 MOHM datasheet.pdf
BARBED FASTENER 1.160" NYLON BLK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 1% 200W datasheet.pdf