Vishay/Dale RWR84SR100FRRSL
RWR84SR100FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR100FRRSL
Brief Description
RES 0.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR100FRRSL.pdf
Availability of RWR84SR100FRRSL
QUANTITY
RWR84SR100FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR100FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR100FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR100FRRSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR100FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR100FRRSL Details Description
Related parts for RWR84SR100FRRSL
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONTACT CS1.6R 14-12 TIN I 3.5 datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6XSON datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A S-LATCH datasheet.pdf
PNEUM SEQ END-BASE PAIR DIN FRNT datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf