Vishay/Dale RWR84SR150DRBSL
RWR84SR150DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR150DRBSL
Brief Description
RES 0.15 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR150DRBSL.pdf
Availability of RWR84SR150DRBSL
QUANTITY
RWR84SR150DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR150DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR150DRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR150DRBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR150DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR150DRBSL Details Description
Related parts for RWR84SR150DRBSL
JUMPER-H1502TR/A3049B/H1500TR 3" datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS AWG28 STRAIGHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
FUSE 800A 690V 2TN/80 AR UC datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.78"L X 2.64"W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 23MM datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240QFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 44A U8FL datasheet.pdf