Vishay Sfernice T93XA201KT20
T93XA201KT20 picture photo
Mfg. Part Number
T93XA201KT20
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
T93XA201KT20.pdf
Availability of T93XA201KT20
QUANTITY
T93XA201KT20 Order Process
Ship out your order
Specifications of T93XA201KT20
Internal Part NumberEIS-T93XA201KT20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT93 3/8" Square Multi-Turn Cermet Trimmers
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesT93
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns21
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.382" x 0.197" Face x 0.386" H (9.70mm x 5.00mm x 9.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T93XA201KT20
Related LinksT93XA2, T93XA201KT20 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
T93XA201KT20 Details Description
Related parts for T93XA201KT20
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CONN FFC RCPT 2POS 2.54MM datasheet.pdf
TAPE AND REEL DIPSWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLECONTROL TO H SERIES AMP 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU 46CKT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 100A ATPAK datasheet.pdf