Vishay/Dale RWR84SR176FRBSL
RWR84SR176FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR176FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.176 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR176FRBSL.pdf
Availability of RWR84SR176FRBSL
QUANTITY
RWR84SR176FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR176FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR176FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.176
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR176FRBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR176FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR176FRBSL Details Description
Related parts for RWR84SR176FRBSL
CONN RCPT 36POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SLATE 500' datasheet.pdf
HEATSINK R87-60 OSRAM SOLERIQ datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf