Vishay/Dale RWR84SR324FSB12
RWR84SR324FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR324FSB12
Brief Description
RES 0.324 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR324FSB12.pdf
Availability of RWR84SR324FSB12
QUANTITY
RWR84SR324FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR324FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84SR324FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.324
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR324FSB12
Related LinksRWR84SR, RWR84SR324FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR324FSB12 Details Description
Related parts for RWR84SR324FSB12
MODULE PWR ENTRY FUSE 250V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
SPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf