Vishay/Dale RWR84SR374DRB12
RWR84SR374DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR374DRB12
Brief Description
RES 0.374 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR374DRB12.pdf
Availability of RWR84SR374DRB12
QUANTITY
RWR84SR374DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR374DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84SR374DRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.374
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR374DRB12
Related LinksRWR84SR, RWR84SR374DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR374DRB12 Details Description
Related parts for RWR84SR374DRB12
IC OPAMP CHOPPER 1.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.04A 56 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 8A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER ORANGE datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE PIN datasheet.pdf