Vishay/Dale RWR84SR470FSBSL
RWR84SR470FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR470FSBSL
Brief Description
RES 0.47 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR470FSBSL.pdf
Availability of RWR84SR470FSBSL
QUANTITY
RWR84SR470FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR470FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR470FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR470FSBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR470FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR470FSBSL Details Description
Related parts for RWR84SR470FSBSL
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 430PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
WIRELESS MCU MODULE U.FL 2.4GHZ datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO204AL datasheet.pdf
HAR-BUS HM FL. TYP AB19 OHNE SCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf