Vishay/Dale RWR84SR487FSBSL
RWR84SR487FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR487FSBSL
Brief Description
RES 0.487 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR487FSBSL.pdf
Availability of RWR84SR487FSBSL
QUANTITY
RWR84SR487FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR487FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR487FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.487
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR487FSBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR487FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR487FSBSL Details Description
Related parts for RWR84SR487FSBSL
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC RESET N-CH OD 4.5V 5VSOF datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-DIP datasheet.pdf
IC ADC SERIAL 12BIT 8CH 16-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO214AC datasheet.pdf
37.5MM HS ASSY ULTEM datasheet.pdf
TERM BLK 3 POS 5.08MM PCB HORIZ datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf