Vishay/Dale RWR84SR487FSS73
RWR84SR487FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR487FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.487 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR487FSS73.pdf
Availability of RWR84SR487FSS73
QUANTITY
RWR84SR487FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR487FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84SR487FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.487
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR487FSS73
Related LinksRWR84SR, RWR84SR487FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR487FSS73 Details Description
Related parts for RWR84SR487FSS73
RES ARRAY 2 RES 220K OHM 0606 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-CLR RED/GRN RA RP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT WALL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V TH /CLIP DR datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 130K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 523 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
82UF 400V 22X30MM 105C 5000H datasheet.pdf