Vishay/Dale RWR84SR499DSRSL
RWR84SR499DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR499DSRSL
Brief Description
RES 0.499 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR499DSRSL.pdf
Availability of RWR84SR499DSRSL
QUANTITY
RWR84SR499DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR499DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR499DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)