Vishay/Dale RWR84SR511DRRSL
RWR84SR511DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR511DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.511 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR511DRRSL.pdf
Availability of RWR84SR511DRRSL
QUANTITY
RWR84SR511DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR511DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR511DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.511
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR511DRRSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR511DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR511DRRSL Details Description
Related parts for RWR84SR511DRRSL
LED SUPPLY CC BUCK 2-38V 350MA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE TO78-6 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10 OHM 16SOIC datasheet.pdf