Vishay/Dale RWR84SR511FRBSL
RWR84SR511FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR511FRBSL
Brief Description
RES 0.511 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR511FRBSL.pdf
Availability of RWR84SR511FRBSL
QUANTITY
RWR84SR511FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR511FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR511FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.511
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR511FRBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR511FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR511FRBSL Details Description
Related parts for RWR84SR511FRBSL
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 5POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf