Vishay/Dale RWR84SR549FSB12
RWR84SR549FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR549FSB12
Brief Description
RES 0.549 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR549FSB12.pdf
Availability of RWR84SR549FSB12
QUANTITY
RWR84SR549FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR549FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84SR549FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.549
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR549FSB12
Related LinksRWR84SR, RWR84SR549FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR549FSB12 Details Description
Related parts for RWR84SR549FSB12
DIODE GEN PURP 1.2KV 26A TO247AD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 16POS 15AU datasheet.pdf
CAP POLYMER 10UF 20% 12.5V SMD datasheet.pdf
VARISTOR 558V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 4AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 26MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf