Vishay/Dale RWR84SR556DMBSL
RWR84SR556DMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR556DMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.556 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR556DMBSL.pdf
Availability of RWR84SR556DMBSL
QUANTITY
RWR84SR556DMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR556DMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR556DMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.556
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR556DMBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR556DMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR556DMBSL Details Description
Related parts for RWR84SR556DMBSL
CONN HEADER 2MM SINGLE STR 34POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A SC73 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1W DO204AL datasheet.pdf