Vishay/Dale RWR84SR556DRB12
RWR84SR556DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR556DRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.556 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR556DRB12.pdf
Availability of RWR84SR556DRB12
QUANTITY
RWR84SR556DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR556DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84SR556DRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.556
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR556DRB12
Related LinksRWR84SR, RWR84SR556DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR556DRB12 Details Description
Related parts for RWR84SR556DRB12
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.1A 8DFN datasheet.pdf
TXRX ETH-RS232 900MHZ 1W ANT&PS datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 7.5A 58VDC BLADE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 90V 0.86A TO-205 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.95V 500MW SOD80 datasheet.pdf
DATAMATE J-TEK 18POS DIL FML datasheet.pdf