Vishay/Dale RWR84SR715FRRSL
RWR84SR715FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR715FRRSL
Brief Description
RES 0.715 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR715FRRSL.pdf
Availability of RWR84SR715FRRSL
QUANTITY
RWR84SR715FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR715FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR715FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.715
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR715FRRSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR715FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR715FRRSL Details Description
Related parts for RWR84SR715FRRSL
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8UMAX datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR STM STM32X SER datasheet.pdf
FLUORESCENT LIGHT KIT 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 550MW SMB datasheet.pdf