Vishay/Dale RWR84SR750FRBSL
RWR84SR750FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR750FRBSL
Brief Description
RES 0.75 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR750FRBSL.pdf
Availability of RWR84SR750FRBSL
QUANTITY
RWR84SR750FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR750FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR750FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR750FRBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR750FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR750FRBSL Details Description
Related parts for RWR84SR750FRBSL
TERM BLOCK PLUG 25POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 13KV R85 DISK datasheet.pdf
FAM3 SHEET 400X400X0.25MM W/ADH datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC IR RCVR MOD SENSOR 38KHZ-E3 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf