Vishay/Dale RWR84SR750FRBSL
RWR84SR750FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR750FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.75 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR750FRBSL.pdf
Availability of RWR84SR750FRBSL
QUANTITY
RWR84SR750FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR750FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR750FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR750FRBSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR750FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR750FRBSL Details Description
Related parts for RWR84SR750FRBSL
THERMISTOR PTC OCP 10 OHM 25C datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 2.39"L X 1.74"W datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO BNC JACK datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 500HZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 27V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.71K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf