Vishay/Dale RWR84SR942BRRSL
RWR84SR942BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84SR942BRRSL
Brief Description
RES 0.942 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84SR942BRRSL.pdf
Availability of RWR84SR942BRRSL
QUANTITY
RWR84SR942BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84SR942BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84SR942BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.942
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84SR942BRRSL
Related LinksRWR84SR, RWR84SR942BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84SR942BRRSL Details Description
Related parts for RWR84SR942BRRSL
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY LIMIT SWITCH datasheet.pdf
TECH SUPPORT MCF LINUX datasheet.pdf
THERMOSTAT 110DEG C SPST-NC 3A datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.3A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 6POS datasheet.pdf
RES SMD 3.32M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 230VAC TERM datasheet.pdf
AC/DC CONV 240W 24VDC 10A datasheet.pdf