Vishay/Dale RWR89N1000BSB12
RWR89N1000BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1000BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1000BSB12.pdf
Availability of RWR89N1000BSB12
QUANTITY
RWR89N1000BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1000BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N1000BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1000BSB12
Related LinksRWR89N1, RWR89N1000BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1000BSB12 Details Description
Related parts for RWR89N1000BSB12
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LAMP MAG 10 DIOPT FLUORESCNT 22W datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RING 10-12 AWG #10 D-GRIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.8V 10W datasheet.pdf