Vishay/Dale RWR89N1000FRB12
RWR89N1000FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1000FRB12
Brief Description
RES 100 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1000FRB12.pdf
Availability of RWR89N1000FRB12
QUANTITY
RWR89N1000FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1000FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N1000FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1000FRB12
Related LinksRWR89N1, RWR89N1000FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1000FRB12 Details Description
Related parts for RWR89N1000FRB12
DEKAFIX GW 5 MARKED 21 50/CD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
FUSE 100A 1250V 1BKN/75 AR CU datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf