Vishay/Dale RWR89N1000FRS73
RWR89N1000FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1000FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1000FRS73.pdf
Availability of RWR89N1000FRS73
QUANTITY
RWR89N1000FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1000FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89N1000FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1000FRS73
Related LinksRWR89N1, RWR89N1000FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1000FRS73 Details Description
Related parts for RWR89N1000FRS73
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.04 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE MED 1A datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 8-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
LED PM INDICATOR PROMINENT YLW datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf