Vishay/Dale RWR89N10R0FRBSL
RWR89N10R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N10R0FRBSL
Brief Description
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N10R0FRBSL.pdf
Availability of RWR89N10R0FRBSL
QUANTITY
RWR89N10R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N10R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N10R0FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N10R0FRBSL
Related LinksRWR89N1, RWR89N10R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N10R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR89N10R0FRBSL
DIODE GEN PURP 200V 25A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 660 I/O 1152BGA datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 10 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf