Vishay/Dale RWR89N1130FSS70
RWR89N1130FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1130FSS70
Brief Description
RES 113 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1130FSS70.pdf
Availability of RWR89N1130FSS70
QUANTITY
RWR89N1130FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1130FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N1130FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1130FSS70
Related LinksRWR89N1, RWR89N1130FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1130FSS70 Details Description
Related parts for RWR89N1130FSS70
SCR ISOLATED 1000V 35A TO-218 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 0.324 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
RES 10.01 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf