Vishay/Dale RWR89N1270FSS70
RWR89N1270FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1270FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 127 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1270FSS70.pdf
Availability of RWR89N1270FSS70
QUANTITY
RWR89N1270FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1270FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N1270FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1270FSS70
Related LinksRWR89N1, RWR89N1270FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1270FSS70 Details Description
Related parts for RWR89N1270FSS70
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V C0G 1210 datasheet.pdf
BOOT SPLASHPROOF BLK FOR M SER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Header 48 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf