Vishay/Dale RWR89N15R0FMS70
RWR89N15R0FMS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N15R0FMS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N15R0FMS70.pdf
Availability of RWR89N15R0FMS70
QUANTITY
RWR89N15R0FMS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N15R0FMS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N15R0FMS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)