Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/ABC-V-15-R
BK/ABC-V-15-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/ABC-V-15-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB
Datasheet Download
BK/ABC-V-15-R.pdf
Availability of BK/ABC-V-15-R
QUANTITY
BK/ABC-V-15-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/ABC-V-15-R
Internal Part NumberEIS-BK/ABC-V-15-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesABC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage750A AC, 10kA DC
Melting I²t200.2
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance0.00553 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/ABC-V-15-R
Related LinksBK/ABC, BK/ABC-V-15-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/ABC-V-15-R Details Description
Related parts for BK/ABC-V-15-R
IC REG LDO 4.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC TXRX SGL WIRE CAN 14-SOIC datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 1 CELL AAA datasheet.pdf
NTST V4.7 SOFTWARE UPGRADE datasheet.pdf
RES SMD 0.021 OHM 1% 0.4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 7COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3672-C datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 71MA 74 OHM TH datasheet.pdf