Vishay/Dale RWR89N1620FRB12
RWR89N1620FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1620FRB12
Brief Description
RES 162 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1620FRB12.pdf
Availability of RWR89N1620FRB12
QUANTITY
RWR89N1620FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1620FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N1620FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1620FRB12
Related LinksRWR89N1, RWR89N1620FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1620FRB12 Details Description
Related parts for RWR89N1620FRB12
HOOK PIERCING EXT HEAVY DUTY BLK datasheet.pdf
RELAY SOCKET 11POS 22-14AWG datasheet.pdf
SOFTWARE CD FAT FILE VERSION 2 datasheet.pdf
CARD RACK TOP/BOT VENT 3UX8.5X7 datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS .100 R/A DUAL datasheet.pdf
CONTROL LOG 18 IN 12OUT 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
15OHM 10W NON-INDCTVE WW RES datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED PMI 7MM RED 3.5MM PANEL datasheet.pdf
FIXED IND 3.8NH 200MA 500 MOHM datasheet.pdf