Vishay/Dale RWR89N1620FSS70
RWR89N1620FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1620FSS70
Brief Description
RES 162 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1620FSS70.pdf
Availability of RWR89N1620FSS70
QUANTITY
RWR89N1620FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1620FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89N1620FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1620FSS70
Related LinksRWR89N1, RWR89N1620FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1620FSS70 Details Description
Related parts for RWR89N1620FSS70
IC REG CTRLR BST PWM 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 800V 20A TO-3PF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY datasheet.pdf
POT JOYSTICK 10K OHM datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.9A 23 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 900MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf