Vishay/Dale RWR89N1690FRB12
RWR89N1690FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1690FRB12
Brief Description
RES 169 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1690FRB12.pdf
Availability of RWR89N1690FRB12
QUANTITY
RWR89N1690FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1690FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N1690FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1690FRB12
Related LinksRWR89N1, RWR89N1690FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1690FRB12 Details Description
Related parts for RWR89N1690FRB12
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 22POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN RING TONGUE SLOT 22-16AWG datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
HIGH POWER PFC CONTROLLER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf