Vishay/Dale RWR89N18R2FMB12
RWR89N18R2FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N18R2FMB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N18R2FMB12.pdf
Availability of RWR89N18R2FMB12
QUANTITY
RWR89N18R2FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N18R2FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N18R2FMB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N18R2FMB12
Related LinksRWR89N1, RWR89N18R2FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N18R2FMB12 Details Description
Related parts for RWR89N18R2FMB12
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SOD123FL datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 9A LS 8-DIP datasheet.pdf
IC GATE CONFIG MULTI-FUNC 6XSON datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 14 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf