Vishay/Dale RWR89N18R2FSBSL
RWR89N18R2FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N18R2FSBSL
Brief Description
RES 18.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N18R2FSBSL.pdf
Availability of RWR89N18R2FSBSL
QUANTITY
RWR89N18R2FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N18R2FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N18R2FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N18R2FSBSL
Related LinksRWR89N1, RWR89N18R2FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N18R2FSBSL Details Description
Related parts for RWR89N18R2FSBSL
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123 datasheet.pdf
RES 0.03 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TX RX HDMI/DVI 49WLSCP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.81MM datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf