Vishay/Dale RWR89N19R6FSRSL
RWR89N19R6FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N19R6FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.6 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N19R6FSRSL.pdf
Availability of RWR89N19R6FSRSL
QUANTITY
RWR89N19R6FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N19R6FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89N19R6FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N19R6FSRSL
Related LinksRWR89N1, RWR89N19R6FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N19R6FSRSL Details Description
Related parts for RWR89N19R6FSRSL
RES SMD 787K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOD523 datasheet.pdf
BLZP 5.08/16/90LR SN OR BX datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 40MA 145 OHM TH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf