Vishay/Dale RWR89N1R00FSS73
RWR89N1R00FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1R00FSS73
Brief Description
RES 1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1R00FSS73.pdf
Availability of RWR89N1R00FSS73
QUANTITY
RWR89N1R00FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1R00FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89N1R00FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1R00FSS73
Related LinksRWR89N1, RWR89N1R00FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1R00FSS73 Details Description
Related parts for RWR89N1R00FSS73
IC BUFF HEX SCHM TRG 14DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 178.6VC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 100V 90A ISOPLUS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SW UNIPOL TSOT23 datasheet.pdf
NETWORKING HARDWARE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB FP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf